Aptauja par kolorektālā vēža skrīningu Latvijā

Šīs anketas mērķis ir ievākt datus par Latvijas gastroenterologu un ģimenes ārstu viedokļiem jautājumā par kolorektālā vēža (KRV) skrīningu, lai sniegtu atbildi uz sekojošu pētnieciskā darba jautājumu: “Kolorektālā vēža skrīnings Latvijā: Kāda ir labākā izvēle Latvijā 2015. gadā?”

Es ceru, ka Jums ir iespēja atbildēt uz dažiem īsiem jautājumiem, kam būtu liela vērtība skaidrības rašanai par šo svarīgo tematu. Dalība ir brīvprātīga, un tiek garantēta pilnīga anonimitāte. Jūs drīkstat izlaist jebkuru jautājumu, uz kuru nevēlaties sniegt atbildi.

Pamatinformācija

Pārliecinošs vairākums Eiropas Savienībā (ES) veikto KRV skrīninga izmeklējumu izmanto Eiropas Savienība Ministru Padomes rekomendēto skrīninga testu - slēpto asiņu noteikšanu fēcēs jeb precīzāk imunoķīmisku slēpto asiņu noteikšanu fēcēs. Tas ir pretēji ASV, kurā stratēģija balstās uz kolonoskopiju kā sākotnējo skrīninga metodi ikvienam. Jāuzsver, ka jebkurš izmeklēšanas veids, kurā tieši netiek vizualizēta zarnu gļotāda (t.i., visas metodes, izņemot kolonoskopiju un sigmoidoskopiju ar elastīgiem instrumentiem), rada nepieciešamību pēc turpmākas izmeklēšanas, ja rezultāti izrādās pozitīvi, jo nepieciešams noskaidrot to pamatcēloni. Tas parasti ietver nosūtījumu uz kolonoskopiju.

KRV skrīninga programma Latvijā tika uzsākta 2005. gadā, īstenojot skrīningu ar vecāku gvajaka bāzes slēpto asiņu testu fēcēm. 2009. gadā tika uzsākta organizēta vēža skrīninga sistēma, kas priekš KRV skrīninga tikai nozīmēja rezultātu centralizētu reģistrēšanu, un kvalitātes nodrošinašana kopumā bija slikta. Tas atspoguļojās mērķa populācijas līdzdalības līmenī, kas nav sasniedzis ES vadlīniju noteiktās minimālās prasības.

Lai gan KRV skrīninga ieteikumi jau eksistē un ir rūpīgi izklāstīti “Eiropas vadlīnijas kvalitātes nodrošināšanai kolorektālā vēža skrīningā un diagnostikā” (2010), starp dažādām valstīm pastāv lielas atšķirības, kad runa ir par sociālekonomiskiem faktoriem un veselības aprūpes sistēmu kapacitāti. Šie faktori var attaisnot atšķirīgas pieejas starp dažādām dalībvalstīm, lai gan pamatojas uz tiem pašiem zinātniskajiem pierādījumiem.

1.

Jūsu specialitāte:

2.

Kura kolorektālā vēža skrīninga metode Jums liekas Latvijai vispiemērotākā 2015. gadā?

3.

Kādi pasākumi, Jūsuprāt, jāievieš vai jāpastiprina, lai palielinātu līdzdalības līmeni šeit Latvijā?

Nav svarīgi Svarīgi
Informācijas un atgādinājuma zvans / vēstule personai
Ģimenes ārsta konsultācija un nosūtījums uz skrīninga procedūru
Gastroenterologa konsultācija pirms skrīninga kolonoskopijas
Izvēles iespēja starp divām skrīninga metodēm
Visas skrīninga izmaksas 100% apmaksā valsts
Papildus izglītojoša informācija ārstniecības personām
Papildus samaksa ārstniecības personām
Vienota elektroniska skrīninga uzskaites sistēma

Liels paldies par Jūsu dalību!


Ar cieņu,
Stian Bahr Sandmo, RSU 6. gada medicīnas students

1/1

Powered by Survs